Lecznicza moc bursztynu

Bursztyn to skamieniała pod wpływem czasu żywica. Jantar znali już starożytni medycy.  W krajach arabskich wykorzystywano go pod nazwą amber jako środek zapachowy w kadzidłach i maściach. Warto wiedzieć, że bursztyny występują nie tylko nad Morzem Bałtyckim. Na świecie wydobywa się około 200 odmian jantaru. Prawdziwa rzadkość to bursztyn biały. Jednak najczęściej można je spotkać w kolorze brunatnoszarym. Jednak bursztyn to nie tylko kamień ozdobny. Od wieków doceniany jest również za swoje właściwości lecznicze.

Bursztyn dawniej

O leczniczych właściwościach bursztynu wspominał Pliniusz Starszy, opisujący kobiety noszące naszyjniki z bursztynu, jako amulety zapobiegające chorobom migdałów i gardła. Na ziemiach dawnej Polski, w różnych jej regionach bursztyn wykorzystywano w ludowym lecznictwie. Przezroczysty bursztyn noszono m.in. w celu usuwania kamieni żółciowych. Gdy bursztyn matowiał, choroba ustępowała.  W północnej części Polski stosowano okadzanie ze spalonego bursztynu, co miało skutecznie leczyć różne choroby. Takie obrzędy współczesnego człowieka mogą śmieszyć, jednak osoby praktykujące medycynę  naturalną nadal doceniają właściwości lecznicze jantaru.

Nalewka z bursztynu

Ze swoich właściwości leczniczych znana jest nalewka z bursztynu. Dostępna jest w aptece czy sklepie zielarskim, ale można również wykonać ją samemu. Do sporządzenia potrzebny jest 30 – 50 g pokruszonego bursztynu. Jantar wsypać do 1, 5 litrowej butelki i zalać 70 procentowym spirytusem ( lub mocniejszym). Odstawić na dwa tygodnie. Gdy płyn nabierze złocistobrązowy kolor, nalewka jest gotowa. Po zużyciu bursztyn można ponownie zalać płynem.
Pięć kropli nalewki dodane do szklanki herbaty stosowane codziennie pomoże w walce z astmą i pylicą.

Natarcie skroni i nadgarstków nalewką z jantaru, pomoże zwalczyć ból głowy. Nacieranie obolałych miejsc na kręgosłupie pomoże zwalczyć bóle kręgosłupa. Bolące stawy nacierane kilka razy dziennie bursztynowym eliksirem. Regularne stosowanie przyniesie ulgę.  Nalewka z jantaru jest również skutecznym sposobem na przeziębienie i gorączkę. Nacieranie pleców i klatki piersiową chorego, obniża temperaturę i przyspiesza zdrowienie. Poza tym, kilka kropel nalewki regularnie pite z herbatą działa profilaktycznie i wspiera odporność. Osoby cierpiące na choroby układu oddechowego, szczególnie w okresie jesienno- zimowym, powinny robić napary z bursztynu. Wówczas łatwiej będzie im oddychać.

Bursztynowe naszyjniki i bransoletki

Tego rodzaju biżuteria pełni podwójną rolę. Nie tylko ładnie wyglądają, ale również wspierają leczenie tarczycy i zaburzenia rytmu serca. Warto jednak pamiętać, że bursztyny przejmują z ciała człowieka ładunki elektryczne, przez to tracą swoje właściwości lecznicze. Dlatego co trzy dni warto go przepłukać w zimniej wodzie.

Bursztyn to nie tylko ładna ozdoba. Jego bogate właściwości lecznicze zna medycyna naturalna od wieków. Jednak warto pamiętać, że walory lecznicze ma tylko prawdziwy bursztyn. Naturalny jantar po zanurzeniu w wodzie unosi się na jej powierzchni, w przeciwieństwie do syntetycznych podróbek.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *