Bursztynowy obraz przedstawiający pelikana wraz z młodymi został wykonany na przełomie roku 2018/2019 na zlecenie wiernych z parafii św. Jadwigi Królowej w Gdańsku na Oruni Górnej.
Prezentowany obraz waży 5,41 kg, jest wysoki na 70 cm oraz szeroki na 100 cm. Został wykonany z 2,95 kg srebra oraz 4,92 kg surowca bursztynowego przekazanego przez wiernych. Wszystkie elementy były lakierowane przed utlenianiem i ciemnieniem, niektóre elementy zostały dodatkowo pozłocone. Autorem i wykonawcą projektu jest właściciel firmy Tomasz Pisanko.
Pelikan karmiący swoje pisklęta jest częstym motywem sztuki sakralnej, ponieważ jak głosi historia, opisana przez anonimowego Aleksandryjczyka w II wieku n.e. w tekście „Fizjolog”, nie pozwala młodym głodować. W najcięższych chwilach karmi pisklęta swoją krwią rozdzierając dziobem własną pierś. Natomiast święty Augustyn pisał: „Spójrzmy na samego Pana a może ptaki jego przedstawiają. […] Nie przemilczajmy tego, co mówi się, a nawet czyta o owym ptaku pelikanie […]. Powiada się o tych ptakach, że uderzeniami swoich dziobów zabijają swoje młode, i że następnie opłakują przez trzy dni zabite we własnym gnieździe. Wreszcie matka sama siebie ciężko rani i własną swą krew wylewa na małe, które dzięki niej ożywają. Może jest to prawda, a może nie. Jeżeli jednak jest to prawda, pomyślcie, w jaki sposób odpowiada to temu, który ożywił nas swoją krwią”.
Więcej informacji pod:
https://pl.aleteia.org/2016/09/04/co-robi-pelikan-w-moim-kosciele