Na Bursztynowym Szlaku: co warto zobaczyć?

Polska ma się czym pochwalić, a w poznawaniu jej piękna pomagają nam liczne trasy turystyczne. Jedną z tych ciekawszych jest Szlak Bursztynowy, dzięki któremu można poznać dzieje bursztynu oraz metody jego obróbki. Dlaczego warto postawić na takie wycieczki?

Szlak Bursztynowy w pigułce

Motywem przewodnim Szlaku Bursztynowego jest bałtyckie złoto – bursztyn, który w dziejach polskiej gospodarki odegrał dość istotną rolę. Kto postawi na wycieczki po tej trasie, ten będzie mógł zapoznać się z malowniczymi zakątkami Pobrzeża Gdańskiego, pięknymi plażami Zatoki Gdańskiej oraz niezapomnianą scenerią delty Wisły. Długość tej trasy wynosi aż 200 km, a na jej pokonanie warto przeznaczyć przynajmniej 3 dni. Tanie noclegi można znaleźć w wielu miejscowościach leżących przy tej trasie, m. in. w rejonie Gdańska oraz Gdyni. A na jakie atrakcje warto zwrócić szczególną uwagę podczas takiej wędrówki?

To trzeba zobaczyć!
Miejsc, które intrygują swą historią i zachwycają pięknymi widokami, jest na Szlaku Bursztynowym sporo. W czasie wycieczki warto skupić się na kilku miejscach, które robią największe wrażenie. Niezapomnianych wrażeń dostarczy wędrówka przez Żuławy Wiślane, które dawniej były zatoką Bałtyku.

Cofające się morze pozostawiło tu sporo bursztynu, którego wydobywaniem człowiek zajął się już około 4500 lat temu. Miłośników bursztynu zachwyci też Mierzeja Wiślana oraz ten jej fragment, który nazwano Bursztynowym Wybrzeżem. W poszukiwaniu bursztynu warto też zajrzeć na Wyspę Sobieszewską, na terenie której w okresie wakacyjnym czeka Bursztynowe Centrum.

Miłośników bałtyckiego złota mogą też oczarować ciekawe kolekcje muzealne, skupione na wyrobach bursztynu, jego dziejach oraz na metodach jego obróbki. Ciekawą wystawą może się pochwalić Muzeum Archeologiczne w Gdańsku oraz Muzeum Zamkowe w Malborku, jednak największych wrażeń może dostarczyć wizyta w gdyńskim Muzeum Inkluzji w Bursztynie. Organizmy zatopione w żywicy, które tworzą podstawę tutejszej kolekcji, robią ogromne wrażenie na zwiedzających, pozwalają im też zdobyć wiele ciekawych informacji na temat Bałtyku i jego przyrody.

Wycieczki Bursztynowym Szlakiem mogą się dla każdego z nas okazać ciekawym doświadczeniem. Kto postawi na taką podróż, ten w przyjemny sposób poszerzy swą wiedzę na temat bałtyckiego złota oraz ujrzy ciekawe wyroby z tej niezwykłej żywicy kopalnej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *